Dnešním dnem zahájena ražba
stříbrné mince k poctě Fiatu 500

Fiat 500 Silver coin
  • Italská národní mincovna zahájila ražbu nové mince, která oslavuje kultovní Fiat 500.
  • Coin has a 5 Euro face value* and marks the legendary model's 60th anniversary.
  • Obě strany zobrazují jedinečnou siluetu Fiatu 500.
  • Bude vyraženo pouze 4 000 kusů, což z mince činí pravý sběratelský kousek.

Italská státní mincovna (Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato) zahájila ražbu limitované edice mincí k poctě historie kultovního Fiatu 500 jako součást probíhajících oslav 60. jubilea tohoto modelu.

Italské ministerstvo financí dnes odhalilo návrh mince s nominální hodnotou 5 Euro , pocházející z rukou mistra rytce Claudia Momoniho. Chystá se ražba pouhých 4000 kusů těchto neoběžních mincí, což z každé dělá unikátní sběratelský kousek.

Přední strana mince zobrazuje Fiat 500 ročník 1957 se svým dnešním nástupcem v pozadí a nápisem „Repubblica Italiana” po okraji. Na rubu pak lze obdivovat typický profil klasické 500 s daty 1957 a 2017 – rokem výroby prvního vozu a rokem ražby mince – doplněné o nominální hodnotu mince.

Mince je miniaturním umělecké dílem, jež oslavuje realizaci velkého snu o svobodě a pohybu. Nese rovněž symbolické písmeno „R”, které odkazuje na mincovnu v Římě, společně se jménem rytce a logem Fiatu 500 ve stylu původních reklamních plakátů.

Ražba mince je další z řady aktivit, které provázejí oslavy 60. narozenin Fiatu 500 a byla zahájena pouze s odstupem několika měsíců od jiné významné události – spuštění prodeje pamětní známky Italskou poštou.

Fanoušci, sběratelé i široká veřejnost se rovněž podíleli na oslavách v rámci tour „500 Forever Young” na výstavních náměstích celé Evropy.

Za 60 let své historie Fiat 500 zlepšil životy miliónů lidí. Jeho výroba a export do celého světa byly důležitou součástí ekonomické obnovy poválečné Itálie a pomohya tak zemi postavit zpět na čtyři kola. V dnešních dnech se 80% všech pětistovek výváží mimo Itálii a jde stále o jeden z nejprodávanějších evropských vozů – v osmi zemích se umístil na vrcholu žebříčku a na prvních třech příčkách v šesti dalších státech.

Turín, 26. října 2017

*Minci lze zakoupit prostřednictvím distribučních kanálů Istituto del Poligrafico e della Zecca za cenu 40 Euro.