Skip to content Skip to navigation

SUV nebo crossover? Najděte model, který vám bude nejlépe vyhovovat

SUV a crossovery: vše, co potřebujete vědět.

Hledáte prostorný vůz, ale nejste si jisti, zda zvolit SUV nebo crossover?
V posledních letech se SUV a crossovery staly díky svým vlastnostem jedněmi z nejoblíbenějších typů vozů u zákazníků.
Často však dochází k jejich záměně, ač jsou v mnoha ohledech velmi odlišné, hlavně co se týče struktury a mechanických částí. Jen jednu věc mají společnou, a tou je jejich vyšší světlá výška.
Prozkoumejte dostupné motorizace, pohony, volitelné doplňky a spotřebu paliva a zjistěte, zda-li je pro vás vhodnější SUV nebo crossover.

Všechny modely Fiat

Crossovery a SUV modely značky Fiat nabízí velmi přitažlivý vzhled a ikonické stylové prvky a jsou speciálně navržené i pro jízdu ve městě.

Vyzkoušejte stylový 500X, ideální pro zvládnutí jakékoliv cesty nebo Pandu Cross, oblíbené, kompaktní a velmi praktické SUV.

SUV a crossovery: dva názvy, odlišné schopnosti

Chcete-li se správně rozhodnout, jestli SUV nebo crossover lépe vyhovuje vašim potřebám a stylu, zjistěte, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

SUV je zkratka pro sportovně užitkové vozidlo. Svým vzhledem připomínají terénní vozy, ačkoliv jediné co je spojuje, je vyšší jízdní pozice a možný pohon všech kol. Jde o velmi prostorný vůz kombinující robustnost, větší vnitřní a zavazadlový prostor a komfortní svezení jako u vozů kombi. SUV je velmi výkonný vůz s vyšší světlou výškou a výkonovými parametry přesahujícími běžné sedany.

Crossovery jsou jakousi přechodnou kategorií mezi různými typy karoserií. Jedná se o vozy se zvýšenou světlou výškou a jsou určené pro ty, jež si rádi vyrazí i do lehčího terénu. Crossovery jsou menší než SUV, ale mají podobně výkonné motory.

SUV a crossovery: podobné, ale jiné

Dalším z rozdílů mezi SUV a crossoverem je ovladatelnost, která je u crossoveru lepší. Tento druh vozidel disponuje menšími rozměry, zejména výškou a délkou, a také menší hmotností, což usnadňuje jízdu v městském provozu.
SUV a crossovery se rovněž liší typem pohonu, uspořádáním hnacího ústrojí a rozložením hmotnosti. U SUV jsou motor a převodovka umístěné vpředu napříč, díky čemuž je přední část vozu těžší než zadní.
Liší se také karoserie a technika. Pro crossover je typické křížení různých typů vozidel, což mu umožňuje dosáhnout větší všestrannosti.
Mnoho kompaktních SUV patří ve skutečnosti do kategorie crossoverů. Tato malá SUV mívají pohon všech kol, ale často využívají jen pohonu dvou kol. Navíc mají mnohem méně volitelných doplňků než tradiční SUV.

500X Cross a City Cross

500X Cross a City Cross

Kompaktní SUV modely 500X Cross a City Cross s off-roadovými prvky jsou optimalizované pro maximální pohyblivost v terénu a jsou vhodné pro menší rodiny. Nabízí prostorný interiér, který může být vybaven vytříbeným koženým čalouněním. Zavazadlový prostor je na vrcholu kategorie a dosahuje až 350 litrů.

500X Urban

500X Urban

500X Urban je nejmodernější kompaktní SUV s pěti pohodlnými sedadly a prostorným, praktickým interiérem. Je ideální volbou pro rodiny, které hledají výhody vozu SUV v kombinaci s metropolitním duchem, moderním designem a exkluzivními interiéry. Prvotřídní prostor pro řidiče, mimořádně všestranný interiér a špičkové technologie z něj činí ideální rodinné SUV.

500L Cross

500L Cross

Kompaktní, vysoce funkční a překvapivě prostorný crossover. S ohledem na svou zábavnou a dobrodružnou povahu je model 500L Cross připraven nabídnout prostor vaší rodině i přátelům. Praktické technologie a délka 4,2 m, to vše ve vozidle, které vám umožní věnovat se svým vášním, a to i v terénu.

Panda City Cross

Panda City Cross

Městské SUV s modernizovaným crossovým vzhledem se vyznačuje stejnou odvahou a smělostí, jakou vždy Panda měla. Je charakteristická maskou chladiče s centrální černou částí a ochrannou spodní částí v barvě karoserie, blatníky s černými ochrannými lemy a bočními lištami nad prahy dveří, jež spolu s exkluzivními koly dodávají celému vozu vzhled crossoveru.