Placeholder image

TECHNOLOGIE

Chystaná 500 «la Prima» bude prvním malým vozem s autonomním řízením 2 úrovně, což znamená větší bezpečnost v městském provozu. Váš vůz bude vaším důvěryhodným spolujezdcem: zrychlí, zabrzdí a bude samočinné udržovat jízdní pruh.
SPOLUJEZDEC FIAT
Chystaná 500 «la Prima» vám umožní jezdit jemněji mnoha způsoby. Nejdříve si vůz přečte dopravní značky a navrhne vám rychlost, jakou byste měli udržovat na konkrétní silnici. Po tomto nastavení bude vůz udržovat rychlost a odstup od vpředu jedoucích vozidel (v rychlostech přes 30 km/h), bude vás také udržovat uprostřed jízdního pruhu (v rychlostech přes 60 km/h) a samočinně zastaví, pokud to provoz bude vyžadovat.
SNADNĚJŠÍ PARKOVÁNÍ
Při manévrování v nízkých rychlostech již náhodně nenarazíte do žádného vozu nebo stěny. Jedenáct senzorů rozmístěných vpředu, na bocích a vzadu sleduje váš vůz ze všech stran a v rychlostech pod 13 km/h odhalí jakoukoliv překážku kolem vozidla a informují vás o její blízkosti.
ŽÁDNÉ MRTVÉ ÚHLY
Při rychlejší jízdě mezi 15 a 140 km/h bude chystaná 500 «la Prima» pomocí ultrazvukových snímačů sledovat objekty nacházející se v mrtvých úhlech vozidla na obou stranách a také za ním, a upozorní vás na ně pomocí zvukového signálu a světelné výstrahy na vnějším zpětném zrcátku.
ZADNÍ PARKOVACÍ KAMERA
Zadní parkovací kamera zprostředkovává obraz všeho, co se nachází za vámi, a to na obrazovce infotelematického systému s vysokým rozlišením. Obraz je promítán včetně dynamických naváděcích linek a grafiky středové čáry upravující se na základě otáčení volantem, což pomáhá lépe vnímat vzdálenost za vozidlem i jeho směr.
BRZDY PRO VÁS
Nová chystaná 500 «la Prima» dokáže zabrzdit sama s cílem zabránit kolizi nebo alespoň zmírnit následky střetu s chodcem nebo cyklistou, a to až do rychlosti 130 km/h. Nejprve vás upozorní akustickou a vizuální výstrahou na přístrojovém panelu a pokud nebudete reagovat, systém zahájí brzdění sám, aby nehodě zabránil nebo alespoň zmírnil její následky.
UDRŽUJE VÁS V BDĚLOSTI
Chystaná 500 «la Prima» vám pomůže zabránit nechtěnému zdřímnutí za volantem. Systém dokáže zaznamenat počáteční známky únavy sledováním bočního pohybu vozidla a v případě potřeby vám doporučí přestávku. Řidič je upozorněn zvukovou i vizuální výstrahou na přístrojovém panelu.
UDRŽÍ VÁS VE SPRÁVNÉM SMĚRU
Nová chystaná 500 «la Prima» vám pomůže zabránit nechtěnému překročení hranic jízdního pruhu, udrží vás ve správném směru aktivním zásahem do řízení a ochrání tak vás i ostatní cestující před nebezpečím. Pokud systém zjistí, že vozidlo neúmyslně opouští jízdní pruh, upozorní vás vizuální a zvukovou výstrahou a rovněž mírnou vibrací ve volantu s cílem zajistit správnou korekci volantem.
NOUZOVÉ VOLÁNÍ
V případě vážné nehody s aktivací airbagů bude z palubního systému chystané 500 «la Prima» uskutečněno nouzové volání na mezinárodní linku pomoci 112. Mezitím bude okamžitě odeslána vaše přesná poloha a stav vozidla, což umožní rychlejší záchranu. Tlačítko SOS bude snadno dostupné před vnitřním zpětným zrcátkem, abyste v případě potřeby mohli snadněji požádat o pomoc.

Čistě ilustrativní fotografie. Prodej vozidla je naplánován na říjen 2020